18 октомври 2019 г. (петък), 18:00 ч., зала първи етаж
Публична лекция на проф. Андрей Пантев по повод 140 години от установяване на дипломатически отношения между България и Русия. Тази годишнина съвпада и с отбелязване 140 години от възстановяването на града ни (5 октомври 1879).
Събитието е организирано от Руския център към библиотеката в Стара Загора. Вход свободен!
За начало на дипломатическите отношения между Русия и България се смята датата 7 юли 1879 г. В историческите архиви няма формален акт за установяването на дипломатическите отношения между двете страни след Руско-турската война 1877 – 1878 г. и Освобождението на България от османско робство. Известно е обаче, че с Височайша заповед № 11 от 13/25 септември 1878 г. на МВнР на Русия статският съветник А. П. Давидов е „назначен за дипломатически агент и генерален консул в България (18 август) и за отлична служба е произведен в действителен статски съветник (7 септември)”.
През 1886 г. във връзка с Източната криза дипломатическите отношения между Русия и България са прекъснати. Възстановени са отново през 1896 г.
През 1915 г. по време на Първата световна война, в която България участва на страната на Тройния съюз, дипломатическите отношения са прекъснати отново. Дипломатическите отношения между СССР и България са установени отново през 1934 г. на равнище мисии. На 5 септември 1944 г. отново са прекъснати и възстановени през август 1945 г.
Думи на Сергей Лавров, министър на външните работа на Русия: „Отношенията между Русия и България се коренят в дълбочината на вековете. Техният специален характер се дължи на духовната и културна близост между народите ни. Ние еднакво помним и почитаме такива видни личности като светите равноапостолни братя Кирил и Методий, митрополит Московски Киприан и други видни деятели на славянското просвещение.”
Проф. Андрей Пантев започва трудовата си и научна кариера в Историческия музей в град Видин, след като завършва специалност „история” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Продължава с докторантура и професура в същия университет. Преподава в няколко български и чужди университети. Специализира в Англия и САЩ.
Депутат в 39-ото, 40-ото и 41-ото Народно събрание. Автор е на над 300 публикации на български, английски, руски, испански, немски; на над 40 книги. Съставител и редактор на исторически сборници и енциклопедии.